Būvniecība - Timbero

Kas jāzina būvējot māju?

Būvniecība

Būvējot koka māju svarīga ir precizitāte un pareizi izvēlēti risinājumi. Mūsu speciālisti palīdzēs izvēlēties piemērotākos risinājumus Jūsu vajadzībām, sākot no pamatu izbūves līdz iekšējās apdares risinājumiem.

Skatīt zemāk

Kas ietilpst koka mājas pamatkomplektā?

Koka mājas būvniecībā viss sākas no mājas koka konstrukcijām, kuras tiek ražotas rūpnīcā, bet montētas uz vietas objektā. Pamatkomplektā ietilpst:

  • ārsienas (līmbrusa) iekšsienas (līmbrusa vai karkasa);
  • grīdas, starpstāvu, balkona un terases konstrukcijas;
  • jumta konstrukcija (spāres, kopnes, latojums);
  • skrūves, leņķi, vītņstieņi utml ;
  • tehniskais montāžas-ražošanas projekts;

Koka mājas būvniecība, salīdzinoši ar mūra, ķieģeļu jeb betona mājām, ir daudz ātrāka, efektīvāka un videi draudzīgāka. Koka mājas pamatkomplekta ražošanas un montāžas termiņš vidēji ir 3-4 mēneši.

 

Pamatu būvniecība un veidi

Mājas pamati ir viens no svarīgākajiem posmiem tās būvniecībā. No kvalitatīvas pamatu izbūves ir atkarīgs turpmākais mājas būvniecības process, tās ekspluatācija un ilgmūžīgums. Lai būvinženieris noteiktu, kādi ir piemērotākie pamati konkrētajai būvei ir nepieciešama ģeoloģiskā izpēte. Izpētes laikā, sertificēts ģeologs veic dažus urbumus vietās, kur plānots būvēt māju un sniedz atzinumu par grunts stāvokli un nestspēju.

Skrūvpāļu pamati

Skrūvpāļu pamati ir jauns, ērts un ātrs risinājums būvniecībā. Skrūvpāļi ir tērauda balsti, kuri kalpo kā būves pamati. Skrūvpāļus skrūvē vairāku metru dziļumā, līdz tiek sasniegts stabils grunts slānis. Uz skrūvpāļiem novieto pamatu lāgas vai pamatu vainagu (grīdas siltinājuma gadījumā). Pāļu ievietošanas procesā, neizmanto smago tehniku, rezultātā netiek bojāti apstādījumi un netiek izbojāta apkārtējā ainava. Papildus priekšrocība ir tā, ka skrūvpālis sniedz stabilitāti arī mālainās, kūdrainās un apūdeņotās gruntīs. Šādi pamati spēj kalpot vairāk nekā 50 gadus, jo ir droši pret koroziju. Pamati atbilst visām būvniecības normu prasībām. Šī vienkāršā tehnoloģija nodrošina, ka mājas pamati būs gatavi īsā laika posmā.

Stabveida pamati

Stabveida betona pamati ir salīdzinoši vienkāršs risinājums un to izmanto mazstāvu apbūvē, kā arī vietās, kur nevar izveidot lentveida jeb plātņveida pamatus. Betona stabveidu pamatos tiek izmantots dzelzsbetons un metāla armatūru stiegrojums. Konstruktors aprēķina nepieciešamās slodzes un tiek uzzīmēts stabveida pamatu plāns. Uz stabveida pamatiem tālāk tiek izveidotas mājas grīdas sijas un tiek siltināta mājas grīda. Pēc tam tiek būvēta pati māja.

Lentveida pamati

Lentveida pamati ir Latvijā visbiežāk izmantotie pamati mazstāvu ēku celtniecībā. Viena no šo pamatu priekšrocībām ir vienkāršotas pazemes daļas hidroizolācijas tehnoloģijas. Monolītā konstrukcija, kas būvēta no ūdensizturīga betona, ir labs šķērslis gruntsūdeņiem un mitrumam. Lentveida pamati vienmērīgi uzņem ēkas slodzi un pasargā komunikācijas no sala ietekmes. Būtiski, lai pamati ir stabili un netiek pieļauta pamatu staigāšana pretējā gadījumā tas var radīt problēmas mājas konstrukcijā.

Plātņveida pamati

Plātņveida pamati tiek bieži izmantoti mazstāvu ēku celtniecībā. Viena no šo pamatu priekšrocībām ir vienkāršotas pazemes daļas hidroizolācijas tehnoloģijas. Monolītā konstrukcija, kas būvēta no ūdensizturīga betona, ir labs šķērslis gruntsūdeņiem un mitrumam. Plātņveida pamati vienmērīgi uzņem ēkas slodzi un īpaši piemēroti gruntīm ar mazu nestspēju un pasargā komunikācijas no sala ietekmes. Būtiski, lai pamati ir stabili un netiek pieļauta pamatu staigāšana pretējā gadījumā tas var radīt problēmas mājas konstrukcijā.

Inženierkomunikācijas

Inženierkomunikācijas ir tehniskās sistēmas, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu cilvēku vajadzības un ēkas normālu funkcionēšanu. Inženierkomunikāciju būvniecība ietver apkures risinājumus, elektrības pieslēgumus un ūdens piegādi.

APKURE

Malkas katlam ir salīdzinoši zemas izmaksas, tomēr tā izvietošanai nepieciešama atsevišķa telpa. Pie šāda apkures sistēmas risinājuma būs jārēķinās ar regulāru malkas katla kurināšanu un apkopi.

Granulu katlam ir zemas uzstādīšanas izmaksas. Tāpat, šo sistēmu ir iespējams automatizēt. Līdzīgi kā malkas katlam, granulu katlam būs nepieciešama regulāra apkope un uzpildīšana. Mūsdienās ir pieejami kompakti kamīnveida granulu katli, kas ļoti labi iekļaujas mājas interjerā un ir domāti maza izmēra mājām.

Gāzes katls ir viens no populārākiem apkures veidiem pilsētās, kur ir pieejams gāzes pieslēgums. Gāzes katls ir salīdzinoši viegli uzstādāms, tam ir mazi izmēri un tas ir ērts apkalpošanā. Tai pašā laikā gāzes izmaksas svārstīgas un apkures izmaksas var palielināties. 

Zemes siltumsūknis ir risinājums, kam  būs nepieciešamas lielākas investīcijas kā citu apkures sistēmu uzstādīšanai. Tā ir apkures iekārta, kura siltuma ražošanai izmanto mums apkārt esošajā vidē – augsnē, ūdens krātuvēs, dziļurbuma ūdenī un gaisā akumulēto saules enerģiju. Siltuma ražošana notiek bez degšanas procesa, nerodas pelni, dūmi vai videi kaitīgas gāzes. Kurināmo nav nepieciešams iegādāties vai transportēt, līdz ar to tā uzturēšanas izmaksas ir ļoti zemas.  

Gaiss-ūdens siltumsūknis ir salīdzinoši jauns apkures veids, kur pamatā tiek izmantots gaiss, kas ar kompresora palīdzību tiek pārvērsts enerģijā, kas ražo siltumu. Siltumsūknis ir iekārta, kas izmanto aukstumiekārtas darbības principu siltuma pārnešanai, tikai, atšķirībā no parastas aukstum iekārtas, siltumsūknis darbojas pretējā virzienā. Iespējams, sākumā grūti saprotams process ir izskaidrojams ar vienkāršu piemēru- mājas ledusskapi, kas iekšpusē dzesē, bet tā ārējā aizmugurējā daļa (melnā restīte) silst. Pārvienojot caurulītes, mājas ledusskapis iekšpusē sildīs un ārpusē dzesēs. Ņemot vērā to, ka šī iekārta aprīkota ar kompresoru, tā nodrošinās zemas apkures izmaksas. Kompresora darbības ātrums tiek mainīts atkarībā no nepieciešamās siltuma jaudas. Iekārtas uzstādīšanai nav nepieciešami rakšanas darbi, kā zemes-siltumsūkņa gadījumā un šo iekārtu būs iespējams uzstādīt pāris dienu laikā. Apkures izmaksas ir pielīdzināmas malkas un granulu enerģijas izmaksām.

APKURES SISTĒMAS

Radiatori – tas ir populārākais apkures sistēmas veids.

Siltās grīdas – iesaka izmantot vienstāvu mājās. Lai gan, piemēram, Skandināvijā ļoti populāri ir ar tām aprīkot visus mājas stāvus.

Kombinētais siltās grīdas un radiatori – mājas pirmajā stāvā var būt silto grīdu apsilde, savukārt otrajā stāvā radiatori. Šis ir viens no efektīvākajiem apkures sistēmu veidiem.

Siltais gaiss– maza izmēra mājām var ierīkot gaiss-gaiss apkures sistēmu, kur ar gaisa palīdzību tiek apkurināta telpa. Kā arī ir iespējams ievietot kamīna veida granulu katlus, kuri nodrošina apkuri ar gaisu, izvadot gaisa šahtas katrā mājas telpā tā tiek piepūsta ar silto gaisu.

ŪDENSAPGĀDE

Centralizētā ūdensapgāde

Mājā izveidotā ūdensapgādes sistēma tiek pievienota pilsētas sistēmai.

Artēziskais urbums jeb dziļurbums

Alternatīvs veids kā iegūt tīru ūdeni, kas piemērots izmantošanai mājsaimniecībā. Šādai ūdensapgādei ir vairāki plusi- Praktiski neizsīkstoši ūdens krājumi un ilgs urbuma mūžs, tīrāks ūdens, vienmērīga ūdens pieplūde, urbums var nodrošināt salīdzinoši lielu ūdens patēriņu.

Ūdens apgādes aka

Galvenā priekšrocība ir tā atrašanās salīdzinoši nelielā dziļumā, kas būtiski samazina ierīkošanas izmaksas. No akas ar sūkņa palīdzību tiek ņemts ūdens un apgādāta mājas ūdens sistēma.

KANALIZĀCIJA

Centralizētā kanalizācijas sistēma

Šajā gadījumā kanalizācijas sitēma tiek pievienota pilsētas kanalizācijai

Bioloģiskās attīrīšanas sistēmas

Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas iesaka izmantot vietās, kur ir blīva apdzīvotība- pilsētās. Visi sadzīves notekūdeņi, kas nonāk attīrīšanas iekārtā, tiek bioloģiski attīrīti līdz pakāpei, kad pāri paliek ūdens, ko var novadīt atklātās ūdens tilpnēs vai zemē.

Septiķi

Šis risinājums būs lētāks par bioloģisko attīrīšanas sistēmu. Ar šo sistēmu notekūdeņi tiek attīrīti aptuveni no 50-60 %, kas ir nepietiekami, lai tos uzreiz novadītu vidē. Tādēļ šai sistēmai vēl ir nepieciešams atsevišķs filtrācijas lauks, ko lielā daļā Latvijas ir neiespējami uzstādīt, jo gruntsūdenim ir jābūt vismaz 2-2.5 m dziļam.

ELEKTRĪBA

Kopā ar arhitektu tiek izplānots nepieciešamo rozešu un slēdžu skaits un atrašanās vieta, pēc kurām tiek veidots iekšējais elektroinstalācijas projekts.

 

VĀJSTRĀVAS

Vājstrāvu tīkls ir atkarīgs no klienta vēlmēm  un izplānots kopā ar arhitektu.

  • Telefons, internets, televīzija;
  • Signalizācija

SILTUMIZOLĀCIJA

Pareiza siltumizloācijas materiāla izvēle un kvalitatīvs siltināšanas process ir būtisks posms apkurei nepieciešamās jaudas aprēķināšanai. Šos materiālus izmanto jumta, griestu, sienu un grīdas konstrukciju siltināšanai un salaiduma vietu aizpildīšanai, lai nodrošināti pēc iespējas mazāku siluma zudumu.

Akmens vate

Akmens vates siltumizolācijas plāksnes pamatā  ir dabiskais akmens bazalts, diabāzs, gabro, amfibolīti un kaļķakmens slānekļi. Akmens vate var būt formēta kā dažāda blīvuma un biezuma plātņu vai ruļļveida materiāls dažādu konstrukciju siltināšanai. No akmens vates izgatavo mīkstās plātnes vieglo konstrukciju sienu, starpsienu, bēniņu un jumta konstrukciju un grīdu siltuma izolācijai. Akmens vates izstrādājumi ir spējīgi izturēt augstu temperatūras iedarbību. Šķiedras neizkūst pat 1000 °C temperatūrā. Akmens vate lieliski izolē skaņu un tiek izmantota arī iekšējo starpsienu veidošānā tieši skaņas izolācijai.

Ekovate

Ekovate ir kvalitatīvs, elpojošs un siltumizolējošs celtniecības materiāls, kuru izmanto ēku sienu, griestu un grīdu siltināšanā. Ekoloģiski tīrais un veselībai nekaitīgais produkts ir izgatavots no makulatūras, tālab papīrs jeb koka dabīgā šķiedra nodrošina materiāla elpošanu un mitruma regulāciju – un tas ir garants teicamai siltumizolācijai. Ekovate ir ērti un ātri ieklājama horizontālās, vertikālās un slīpās virsmās, aizpildot visas spraugas un nodrošinot lielisku siltumnoturību. Ekovate tiek iepūsta zem spiediena un tās blīvums sasniedz 55-60kg/m3 līdz ar to tiek izslēgta ekovates nosēšanās iespēja. Ar ekovati siltinātās mājās neiemitinās grauzēji un kaitēkļi. Ekovates iestrādes process ir salīdzinoši ātrs un efektīvs, jo neveidojas materiālu pārpalikumi, klients maksā par reālo izmantoto ekovates apjomu.

Kokšķiedras vate 

Šis materiāls ir ražots no koka , tādejādi izvēloties šādu siltinājumu māja tiks veidota no vienmērīga materiāla, kas palīdzēs saglabāt koka mājas labās īpašības- termoregulāciju- vasarā uzturot vēsumu, bet ziemā siltumu. Šim materiālam ir augstas siltumizolācijas un skaņas izolācijas spējas, tas nodrošina veselīgu mikroklimatu. Materiāls ir ilgmūžīgs, izturīgs pret sēšanos un sablīvēšanos, tāpat tas ir veselībai draudzīgs un antialerģisks materiāls.