Kas jāzina par siltumizolāciju koka karkasa mājai? - Timbero

Kas jāzina par siltumizolāciju koka karkasa mājai?

02. jūnijs, 2022

Ēku siltināšanai ir pieejams plašs materiālu un tehnisko risinājumu klāsts. Populārākie un visbiežāk sastopamie siltumizolācijas materiāli ir minerālvate (stikla vate, akmens vate), putu polistirols (putuplasts), putu polistirola-grafīta granulas, putustikls un dažādas putas. Tomēr “populārākie” uzreiz nenozīmē, ka tie ir labākie un vienīgie materiāli, ko būtu vērts izskatīt. Arvien biežāk siltināšanai tiek izmantoti arī dažādi ilgtspējīgi, dabīgas izcelsmes materiāli, piemēram, kokšķiedras un kaņepju vates, koka skaidas, kaņepju spaļi, kokšķiedras plāksnes, fibrolīta plātnes.
Ņemot vērā īpašības, pieejamību un materiālu iestrādes procesu, es uzskatu, ka koka karkasa mājai labākie siltumizolācijas materiāli ir kokšķiedras plāksnes un ekovate. Tie ir dabīgas izcelsmes materiāli, kas nodrošina iespējami veselīgāko dzīves vidi un labvēlīgāko mikroklimatu telpās.

Kokšķiedras plāksnes

Kokšķiedras plāksnes ir pilnībā ekoloģiskas, ražotas no smalkas frakcijas koka šķiedras. Ražošanas procesā netiek izmantota līme, jo kā saistviela darbojas kokā esošie sveķi. Kokšķiedras plāksnes ir izmantojamas sienu, grīdas un griestu siltināšanai. Kokšķiedras plākšņu malām ražošanas procesā ir izveidotas spundes, kas nodrošina blīvākus plākšņu savienojumus. Tās ir piemērotas mīksto, beramo un šķiedras siltumizolācijas materiālu fiksēšanai, kā arī pilnīgai vai daļējai siltināšanai. Pateicoties blīvajai struktūrai, uz tām var klāt dažāda veida apmetumus. Veselībai labvēlīgu mikroklimatu var panākt izmantojot māla apmetumu, kas lieliski papildina kokšķiedras plākšņu īpašības un dabīgā veidā regulē dzīvojamo telpu gaisa mitrumu.

Ekovate

Ekovate ir efektīvs siltumizolācijas materiāls, kas iegūts no dabīgas celulozes šķiedras, pārstrādājot makulatūru. Ekovatei piemīt higroskopiskas īpašības, kas samazina kondensāta veidošanās riskus koka konstrukcijās. Ekovati iestrādā ar zemspiediena metodi, izmantojot speciāli tam paredzētu iekārtu. Pareizā iestrādes procesā ekovate cieši sablīvējas, garantējot to, ka ar laiku tā nesaruks un nenosēdīsies. Ekovate ir ekonomiska, jo iestrādes procesā nerodas materiāla pārpalikumi.

Izcila energoefektivitāte
Kokšķiedras plāksnēm un ekovatei ir zema siltumvadītspēja, kas ļauj viegli panākt būvnormatīviem atbilstošus energoefektivitātes rādītajus. Ekovates siltumvadītspējas koeficients (λ) ir 0,036 W/mK.

Vienmērīga temperatūra
Materiālu augstā siltuma inerce jeb siltumietilpība samazina iekštelpu temperatūras svārstību amplitūdu, nodrošinot vienmērīgāku temperatūru telpās.

Laba skaņas izolācija
Materiālu mīkstās šķiedras efektīvi absorbē un mazina nevēlamus trokšņus.

Labvēlīgs mikroklimats
Pateicoties dabīgo siltumizolācijas materiālu spējai absorbēt mitrumu un pēc tam to atdot, iekštelpās tiek nodrošināts labvēlīgs mikroklimats, gaiss telpās nav pārāk sauss, ne arī pārāk mitrs.

Novērsti mitruma un pelējuma riski
Kokšķiedras plākšņu un ekovates dabīgo šķiedru kapilārā uzsūkšanas spēja palīdz samazināt kondensāta veidošanās un mitruma izraisītu bojājumu riksus koka konstrukcijās.

Cilvēkam un videi draudzīgi materiāli
Veselīgs dzīvesveids sākas ar veselīgu, nepiesārņotu dzīves vidi. Kokšķiedras plāksnes un celulozes ekovate ir ekoloģiski materiāli, kas nesatur kaitīgus vai alerģiskus piemaisījumus un labvēlīgi ietekmē telpu mikroklimatu. Tie ir ilgtspējīgi, videi draudzīgi un pilnībā pārstrādājami materiāli.

 

Tekstu sagatavojis SIA “Timbero Latvia” projektu vadītājs Mikus Mezītis

Citi Jaunumi

Jaunumi

DEKO: mazās koka būves un koka konstrukcijas

Vairāk

Jaunumi

Moduļi, paneļi vai būvniecība būvlaukumā?

Vairāk

Jaunumi

Zemes iegāde mājas būvniecībai, 2. daļa.

Vairāk

Jaunumi

Zemes iegāde mājas būvniecībai, 1. daļa.

Vairāk
Visi jaunumi